אודות

המטרה שלנו:
מכון הצור הוקם במטרה לחקור בעומק ובאופן אחראי את התנ"ך והברית החדשה, להשתתף בשיח אקדמי ולתקשר את תוצאות המחקר באופן נגיש. האתר הזה מתמקד בסעיף האחרון, ומטרתו לעודד את הקהל הרחב לקרוא את המקרא בהבנה ובלב שפתוח לשיח עם הטקסט. לשם כך תמצאו באתר כלים לקריאה אישית במקרא, מאמרי עיון מעמיקים ודברי הגות קצרים.

אנחנו מתרגשים מספר המקרא! ומטרת האתר היא שגם אתם תתרגשו ממנו. נשתדל לחלוק מן האוצרות שאנו מוצאים בספר הנפלא הזה. אם אתם מתחילים לקרוא ולהעמיק במקרא, מבחינתנו השגנו את המטרה.

המקרא בעינינו:

אנחנו מבינים שלרוב הישראלים המקרא שווה ספר התנ”ך. אנחנו שותפים להבנה זאת אבל הגענו למסקנה שהברית החדשה היא ההמשך הטבעי של התנ”ך וראויה להיכלל גם כחלק מהמקרא. בעקבות כך, בנוסף לכתבות האחרות, נעלה דברים על הקשר הספרותי והרעיוני העמוק שיש בין הברית החדשה לבין התנ”ך. אנחנו מודעים לכך שלא כולם מסכימים עם הדעות שלנו, אך אנחנו רוצים לעודד את כל אחד לקרוא בספר המקרא לא משנה מאיזה רקע מגיעים.

המקרא הוא ספר מיוחד, מבחינת ההיסטוריה והאמונה שנלווית אליה. אנו מאמינים באמינות טקסט המקרא, שהוא טקסט מיוחד במינו שנכתב בהשראת רוח אלוהים. זה יכול לחשוף אותנו, לשנות אותנו ואף לקרב אותנו לאלוהים. לכן אנחנו רוצים לעודד אנשים להנות מהספר לא רק ברמה הספרותית, אך גם לפתוח את הלב לשמוע את קולו של אלוהים המדבר דרך הטקסט.

חברי המכון הם חוקרי מקרא ישראלים שדבקים בקריאה צמודה של המקרא מתוך הקשר האמונה המשיחית בישוע והאמונה באחדות התנ"ך עם הברית החדשה. עם זאת אנחנו שמחים על תרומתם של חוקרים מגישות שונות שיכולים להוסיף הרבה. אנחנו שואפים לשאוב מהמחקר הישראלי והבינלאומי בחקר המקרא על מנת לעזור ככל האפשר להגיע להבנה מעמיקה של הטקסט.

אנחנו חושבים שיש לנו מקום בשיח האקדמי על המקרא ומאמינים שיכולים לתרום לשיח הכללי בתחום של הבנת המקרא, ורוצים לעודד כל ישראלי באשר הוא לפתוח את דפי המקרא ולקרוא.

הגישה שלנו לטקסט:

הטקסט הוא מקור המשמעות, לכן אנחנו רוצים לתת לטקסט לדבר. הגישה שלנו היא לתת לטקסט לכוון אותנו למשמעות האמיתית שלו, במקום לבוא עם דעה מוקדמת על מה שאנחנו רוצים למצוא בטקסט, או להלביש משמעות זרה שלא קיימת בכלל בטקסט. הקורא החכם ירצה לרכוש כלים להבנה ספרותית של הטקסט אך גם לשמוע את המסר וליישם את הלקחים.

על צוות המכון:

מכון הצור מורכב מהצוות האורגני ואחרים שתורמים לאתר שלא בצוות (לא רשומים כאן):

ד"ר יוחנן סטנפילד – מנהל המכון

תמונת פרופיל של דר יוחנן סטנפילדיוחנן נולד בבריטניה, גדל באוגנדה, בשנות התיכון ולימודיו באוניברסיטה לתואר ראשון חי בסקוטלנד ולבסוף הגיע לישראל בשנת 1982. יוחנן קיבל תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים (בהצטיינות) ותואר שלישי במקרא גם כן מהאוניברסיטה העברית. יוחנן נשוי לאיימי ולהם שלושה ילדים.

 

הרשמו לעדכונים

אם אתם מעוניינים לקבל עדכון חודשי מאיתנו על המאמרים החדשים באתר מכון ועל הפעילויות השונות שיתקיימו בקרוב, אתם מוזמנים לרשום את כתובת הדוא"ל שלכם ולקבל מאיתנו עדכונים.

*בעת ההרשמה לעדכונים אני מסכים\ה לקבל חומר פרסומי למייל.

דילוג לתוכן