הגות בזמן מלחמה – 25 לאוקטובר 2023

priscilla-du-preez-9CMUPez8wLo-unsplash

"וְהִפְלֵיתִי בַיּוֹם הַהוּא אֶת־אֶרֶץ גֹּשֶׁן אֲשֶׁר עַמִּי עֹמֵד עָלֶיהָ לְבִלְתִּי הֱיוֹת־שָׁם עָרֹב לְמַעַן תֵּדַע כִּי אֲנִי יְהוָה בְּקֶרֶב הָאָרֶץ" (שמות ח 18). בשל המלחמה בישראל, שעוררה את כינוסן של מעצמות העולם למזרח התיכון (ארה"ב, רוסיה וסין), מאמינים רבים שואלים עצמם אם אחרית הימים בפתח. למען האמת, אינני יודע, וגם איני חושב שזה חכם לזהות אירועים אקטואליים כהתגשמות של פסוקי התנ"ך, שלעתים קרובות אף מוצאים מהקשרם. עם זאת, התנ"ך מבהיר כי אחרית הימים עומדת בפתח, ועל המאמינים להכין עצמם לכך על ידי הגות בדבר אלוהים. קיים דפוס חוזר ומנחם המופיע בכתבי הקודש; בכל פעם שאלוהים שופך את זעמו העל-טבעי על הרשעים (המבול, סדום ועמורה, המכות על מצרים והמכות העתידיות על האימפריה של האנטי-משיח בהתגלות טו-טז), הוא תמיד מגן ומציל את בני בריתו: נח ומשפחתו (בראשית ח 1), לוט ומשפחתו (בראשית יט 29), משה ועם ישראל (שמות ח, 22; ט 4, 6, 26, ; י 23, יא 7); ובעתיד, את כל מי ששמו כתוב בספר החיים של השה (התגלות כא 27). אכן, המשפט האחרון יהיה זמן בו אלוהים ישפוך את חמתו על הרשעים. אבל זה גם זמן בו אלוהים ישפוך חסד על עמו, יספק מקומות מסתור, מלאכים וארצות הנקראות גושן, שם הוא יגונן עלינו, ישמור עלינו ובסופו של דבר יובילנו מהחורבן אל הארץ המובטחת. לפיכך, אל נא תפחדו, ילדי אלוהים! "כִּי אֱלֹהִים לֹא יְעָדָנוּ לְזַעַם אֶלָּא לִנְחֹל יְשׁוּעָה עַל-יְדֵי אֲדוֹנֵנוּ יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ" (תס"א ה 9).

לקריאה נוספת

אלוהים מדבר ומופיע – פרשת משפטים

פרשת משפטים – "מי אתה, שתקבע?" שאלה זו נשמעת לא רק כהתרסה בפיהם של ילדים חצופים אלא גם לעיתים בלב של כל אחד מאיתנו. והשאלה הדומה, "מי קובע?" מרכזית בדיוניהם של פילוסופים שדנים בנושאי מוסר אבסולוטי. בפרשת משפטים ישנן כמה וכמה סיבות…

המשיכו לקרוא »
עשיו ויעקב

רצון עצמי – פרשת תולדות

פרשת תולדות – בפרשה לפנינו יש לנו הזדמנות להציץ לחיי משפחה אחת וללמוד דרכה משהו על ההשלכות של חיים עצמאיים ללא תלות באלהים. הסיפור מתחיל עם המענה לתפילתו של יצחק אודות עקרותה של רבקה. תפילתו נענית ורבקה הרה ומקבלת נבואה לגבי התאומים שבבטנה: שְׁנֵי גֹיִים בְּבִטְנֵךְ וּשְׁנֵי לְאֻמִּים מִמֵּעַיִךְ יִפָּרֵדוּ וּלְאֹם מִלְאֹם יֶאֱמָץ וְרַב יַעֲבֹד צָעִיר (בראשית כה 23).

המשיכו לקרוא »
פרשת בראשית

שינוי והתחדשות – פרשת בראשית

פרשת בראשית – חייהם של אנשים רבים ואפילו החיים שלנו (לאו דווקא חיי היום יום, אלא החיים הפנימיים), נראים לפעמים כמו תוהו ובהו וחושך על פני תהום. האם אפשר לשנות את זה? אם כן, איך מתרחש השינוי הזה בנו? כבר בסיפור הבריאה אנחנו מתוודעים לאפשרות של שינוי ובריאת חיים מלאי משמעות מתוך היבט אישי על סיפור הבריאה.

המשיכו לקרוא »
הרשמו לעדכונים

אם אתם מעוניינים לקבל עדכון חודשי מאיתנו על המאמרים החדשים באתר מכון ועל הפעילויות השונות שיתקיימו בקרוב, אתם מוזמנים לרשום את כתובת הדוא"ל שלכם ולקבל מאיתנו עדכונים.

*בעת ההרשמה לעדכונים אני מסכים\ה לקבל חומר פרסומי למייל.

דילוג לתוכן