הגות בזמן מלחמה – 25 לאוקטובר 2023

priscilla-du-preez-9CMUPez8wLo-unsplash

"וְהִפְלֵיתִי בַיּוֹם הַהוּא אֶת־אֶרֶץ גֹּשֶׁן אֲשֶׁר עַמִּי עֹמֵד עָלֶיהָ לְבִלְתִּי הֱיוֹת־שָׁם עָרֹב לְמַעַן תֵּדַע כִּי אֲנִי יְהוָה בְּקֶרֶב הָאָרֶץ" (שמות ח 18). בשל המלחמה בישראל, שעוררה את כינוסן של מעצמות העולם למזרח התיכון (ארה"ב, רוסיה וסין), מאמינים רבים שואלים עצמם אם אחרית הימים בפתח. למען האמת, אינני יודע, וגם איני חושב שזה חכם לזהות אירועים אקטואליים כהתגשמות של פסוקי התנ"ך, שלעתים קרובות אף מוצאים מהקשרם. עם זאת, התנ"ך מבהיר כי אחרית הימים עומדת בפתח, ועל המאמינים להכין עצמם לכך על ידי הגות בדבר אלוהים. קיים דפוס חוזר ומנחם המופיע בכתבי הקודש; בכל פעם שאלוהים שופך את זעמו העל-טבעי על הרשעים (המבול, סדום ועמורה, המכות על מצרים והמכות העתידיות על האימפריה של האנטי-משיח בהתגלות טו-טז), הוא תמיד מגן ומציל את בני בריתו: נח ומשפחתו (בראשית ח 1), לוט ומשפחתו (בראשית יט 29), משה ועם ישראל (שמות ח, 22; ט 4, 6, 26, ; י 23, יא 7); ובעתיד, את כל מי ששמו כתוב בספר החיים של השה (התגלות כא 27). אכן, המשפט האחרון יהיה זמן בו אלוהים ישפוך את חמתו על הרשעים. אבל זה גם זמן בו אלוהים ישפוך חסד על עמו, יספק מקומות מסתור, מלאכים וארצות הנקראות גושן, שם הוא יגונן עלינו, ישמור עלינו ובסופו של דבר יובילנו מהחורבן אל הארץ המובטחת. לפיכך, אל נא תפחדו, ילדי אלוהים! "כִּי אֱלֹהִים לֹא יְעָדָנוּ לְזַעַם אֶלָּא לִנְחֹל יְשׁוּעָה עַל-יְדֵי אֲדוֹנֵנוּ יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ" (תס"א ה 9).

לקריאה נוספת

ברכה בסיום הספר – פרשת ״וזאת הברכה״

המבנה הספרותי של ספרים, ובייחוד פתיחתם וסיומם, הם בעלי חשיבות. סוף הספר עשוי לחזור על מוטיבים מרכזיים של הספר, להתייחס למה שתואר בספר ולהכין את הקרקע לסיפורי המשך. פעמים רבות סיום הספר יוצר קשר כל שהוא לפתיחת הספר, וכך מביע מסר של סגירת מעגל, מתיר סבך, פותר שאלות, מצביע על היפוך דברים ועוד. פרשת "וזאת הברכה" מסיימת את החומש, שניתן לראות אותו כספר שלם, ואפשר למצוא בה לא מעט מן האלמנטים האלה.

המשיכו לקרוא »

ללכת אחריו: הברכה והאתגר – פרשת בהעלותך

פרשת בהעלותך: תארו לעצמכם לרגע שאתם נוכחים באירוע שאותו הפרשה מתארת. המחנה מסודר על שבטיו ועל משפחותיו ומוכן לתנועה. ה', השוכן בקרב העם באוהל מועד, ינחה את העם דרך המדבר לעבר מחוז חפצם, הארץ המובטחת. הדרך הזאת שבה יוביל אותם ה' היא ברכה עצומה ואתגר גם יחד. מראה עמוד הענן המכסה את המשכן ביום ועמוד האש המאיר בלילה ודאי היה מרשים מאוד…

המשיכו לקרוא »
הרשמו לעדכונים

אם אתם מעוניינים לקבל עדכון חודשי מאיתנו על המאמרים החדשים באתר מכון ועל הפעילויות השונות שיתקיימו בקרוב, אתם מוזמנים לרשום את כתובת הדוא"ל שלכם ולקבל מאיתנו עדכונים.

*בעת ההרשמה לעדכונים אני מסכים\ה לקבל חומר פרסומי למייל.

דילוג לתוכן