קול אדם וקול אלוהים – פרשת יתרו

Tissot_Jethro_and_Moses

פרשת יתרו: שמות יח 1 – כ 22 / 26

יש אנשים בחיינו שנותנים לנו עצות טובות ועוזרים לנו להגיע להחלטות טובות. ראוי להעריך את האנשים האלה ולדעת להקשיב להם. עם זאת, עלינו לזכור שהם מוגבלים. בפרשת יתרו יש דוגמה יפה של אדם שמילא תפקיד חשוב במתן עצה טובה למשה ולעם ישראל. יחד עם זאת, הפרשה משווה בין קולו של האדם הנבון הנותן עצה טובה שיכולה להועיל, לבין קולו של אלוהים שדבריו נותנים חיים.

יתרו, חותנו של משה, הגיע לביקור במדבר, שמע את כל מה שה' עשה עבור העם והודה "כִּֽי־גָד֥וֹל יְהוָ֖ה מִכָּל־הָֽאֱלֹהִ֑ים" (שמות יח 11). למוחרת הוא ראה איך משה מחליט לבדו על כל עניין ועניין שהעם הביא לשיפוטו, והציע לו לעבוד בצורה חכמה יותר ולשתף אחרים בנטל. משה שמע לקולו: "וַיִּשְׁמַ֥ע מֹשֶׁ֖ה לְק֣וֹל חֹֽתְנ֑וֹ וַיַּ֕עַשׂ כֹּ֖ל אֲשֶׁ֥ר אָמָֽר" (שמות יח 24).

עצת יתרו הייתה טובה ועזרה למשה מאוד. והנה בדיוק לאחר מכן, כאשר הגיעו בני ישראל להר סיני ומשה עלה להר, אלוהים אמר: "אַתֶּ֣ם רְאִיתֶ֔ם אֲשֶׁ֥ר עָשִׂ֖יתִי לְמִצְרָ֑יִם וָֽאֶשָּׂ֤א אֶתְכֶם֙ עַל־כַּנְפֵ֣י נְשָׁרִ֔ים וָֽאָבִ֥א אֶתְכֶ֖ם אֵלָֽי. וְעַתָּ֗ה אִם־שָׁמ֤וֹעַ תִּשְׁמְעוּ֙ בְּקֹלִ֔י וּשְׁמַרְתֶּ֖ם אֶת־בְּרִיתִ֑י וִֽהְיִ֨יתֶם לִ֤י סְגֻלָּה֙ מִכָּל־הָ֣עַמִּ֔ים… מַמְלֶ֥כֶת כֹּֽהֲנִ֖ים וְג֣וֹי קָד֑וֹשׁ" (שמות יט 4–6). אלוהים הביא את העם אליו ודיבר אליהם. החלק המוטל על העם הוא לשמוע בקולו. ואם ישמעו בקולו וישמרו את בריתו, הם יהיו לו לעם סגולה, ממלכת כוהנים וגוי קדוש!

בהמשך הפרשה יש חזרות רבות על כך שה' השמיע את קולו, לעיתים כקול שופר ולעיתים כקול ה'.

יש אפוא בפרשה הזו השוואה בין קולו של אדם נבון שעצתו עזרה לבנות מסגרת יעילה לתפקוד החברה, לבין קולו של ה' שמגלה הרבה אודותיו – את אופיו, מהותו, ורצונו. מי שישמע בקולו של אלוהים יזכה בקרבתו, בקשר מיוחד איתו.

חשוב שנדע לתת מקום לקולם ולעצתם של בני אדם שיכולים לעזור לנו בלא מעט תחומים בחיים (ולא מעט כתוב על כך בספר משלי). אך בני אדם, ככל שיהיו חכמים, הם רק בשר ודם והם מוגבלים ועצתם, גם אם היא עוזרת בדברים מסוימים, לא יכולה לגלות לנו את האלוהים. לכן, חשוב ביותר שנשמע את קולו של אלוהים ונשמע בקולו – נציית לו.

בברית החדשה ישוע נקרא "דבר האלוהים" (יוחנן א 1­-18). הוא התגשמותו של קול האלוהים שמגלה לנו מי הוא האלוהים; ומי ששומע לו מוצא קשר אישי עם אלוהים.

האם עשית אי פעם חשבון נפש ושקלת איזו חשיבות אתה מייחס לעצתם ולמחשבותיהם של בני אדם ואיזו חשיבות אתה מייחס להקשבה לקולו של אלוהים בדברו אליך?

לקריאה נוספת

ריבונות אלהים – פרשת וישב

פרשת וישב – במחרוזת סיפורי יוסף אנחנו לומדים להכיר את יוסף, אבל לא רק, ואולי בעיקר, את פועל אלהים בחיו. באופן מיוחד את היותו ריבון! הסיפור מתחיל בתיאור העדפתו של יעקב את יוסף על פני אחיו והשנאה שזה עורר באחים…

המשיכו לקרוא »

קול אדם וקול אלוהים – פרשת יתרו

פרשת יתרו – יש אנשים בחיינו שנותנים לנו עצות טובות ועוזרים לנו להגיע להחלטות טובות. ראוי להעריך את האנשים האלה ולדעת להקשיב להם. עם זאת, עלינו לזכור שהם מוגבלים. בפרשת יתרו יש דוגמה יפה של אדם שמילא תפקיד חשוב במתן עצה טובה למשה ולעם ישראל. יחד עם זאת, הפרשה משווה בין קולו של האדם הנבון הנותן עצה טובה שיכולה להועיל, לבין קולו של אלוהים שדבריו נותנים חיים.

המשיכו לקרוא »

צעד אמיץ למען הזולת – פרשות מטות–מסעי

פרשות מטות–מסעי: בני ישראל נמצאים בערבות מואב (הצד המזרחי של נהר הירדן) ומחכים להיכנס לארץ המובטחת. ארבעים שנה אבותיהם הסתובבו במדבר עד שהדור הישן הלך לעולמו ונשארו אך ורק צאצאיהם, כעונש על סרבנותם להיכנס לארץ בפעם הקודמת: כֹּ֥ה עָשׂ֖וּ אֲבֹתֵיכֶ֑ם בְּשׇׁלְחִ֥י אֹתָ֛ם מִקָּדֵ֥שׁ בַּרְנֵ֖עַ לִרְא֥וֹת אֶת־הָאָֽרֶץ. וַֽיַּעֲל֞וּ עַד־נַ֣חַל אֶשְׁכּ֗וֹל וַיִּרְאוּ֙ אֶת־הָאָ֔רֶץ וַיָּנִ֕יאוּ אֶת־לֵ֖ב בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל לְבִלְתִּי־בֹא֙ אֶל־הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁר־נָתַ֥ן לָהֶ֖ם יְהֹוָֽה… וַיִּֽחַר־אַ֤ף יְהֹוָה֙ בְּיִשְׂרָאֵ֔ל וַיְנִעֵם֙ בַּמִּדְבָּ֔ר אַרְבָּעִ֖ים שָׁנָ֑ה עַד־תֹּם֙ כׇּל־הַדּ֔וֹר הָעֹשֶׂ֥ה הָרַ֖ע בְּעֵינֵ֥י יְהֹוָֽה…

המשיכו לקרוא »
הרשמו לעדכונים

אם אתם מעוניינים לקבל עדכון חודשי מאיתנו על המאמרים החדשים באתר מכון ועל הפעילויות השונות שיתקיימו בקרוב, אתם מוזמנים לרשום את כתובת הדוא"ל שלכם ולקבל מאיתנו עדכונים.

*בעת ההרשמה לעדכונים אני מסכים\ה לקבל חומר פרסומי למייל.

דילוג לתוכן