קול אדם וקול אלוהים – פרשת יתרו

Tissot_Jethro_and_Moses

פרשת יתרו: שמות יח 1 – כ 22 / 26

יש אנשים בחיינו שנותנים לנו עצות טובות ועוזרים לנו להגיע להחלטות טובות. ראוי להעריך את האנשים האלה ולדעת להקשיב להם. עם זאת, עלינו לזכור שהם מוגבלים. בפרשת יתרו יש דוגמה יפה של אדם שמילא תפקיד חשוב במתן עצה טובה למשה ולעם ישראל. יחד עם זאת, הפרשה משווה בין קולו של האדם הנבון הנותן עצה טובה שיכולה להועיל, לבין קולו של אלוהים שדבריו נותנים חיים.

יתרו, חותנו של משה, הגיע לביקור במדבר, שמע את כל מה שה' עשה עבור העם והודה "כִּֽי־גָד֥וֹל יְהוָ֖ה מִכָּל־הָֽאֱלֹהִ֑ים" (שמות יח 11). למוחרת הוא ראה איך משה מחליט לבדו על כל עניין ועניין שהעם הביא לשיפוטו, והציע לו לעבוד בצורה חכמה יותר ולשתף אחרים בנטל. משה שמע לקולו: "וַיִּשְׁמַ֥ע מֹשֶׁ֖ה לְק֣וֹל חֹֽתְנ֑וֹ וַיַּ֕עַשׂ כֹּ֖ל אֲשֶׁ֥ר אָמָֽר" (שמות יח 24).

עצת יתרו הייתה טובה ועזרה למשה מאוד. והנה בדיוק לאחר מכן, כאשר הגיעו בני ישראל להר סיני ומשה עלה להר, אלוהים אמר: "אַתֶּ֣ם רְאִיתֶ֔ם אֲשֶׁ֥ר עָשִׂ֖יתִי לְמִצְרָ֑יִם וָֽאֶשָּׂ֤א אֶתְכֶם֙ עַל־כַּנְפֵ֣י נְשָׁרִ֔ים וָֽאָבִ֥א אֶתְכֶ֖ם אֵלָֽי. וְעַתָּ֗ה אִם־שָׁמ֤וֹעַ תִּשְׁמְעוּ֙ בְּקֹלִ֔י וּשְׁמַרְתֶּ֖ם אֶת־בְּרִיתִ֑י וִֽהְיִ֨יתֶם לִ֤י סְגֻלָּה֙ מִכָּל־הָ֣עַמִּ֔ים… מַמְלֶ֥כֶת כֹּֽהֲנִ֖ים וְג֣וֹי קָד֑וֹשׁ" (שמות יט 4–6). אלוהים הביא את העם אליו ודיבר אליהם. החלק המוטל על העם הוא לשמוע בקולו. ואם ישמעו בקולו וישמרו את בריתו, הם יהיו לו לעם סגולה, ממלכת כוהנים וגוי קדוש!

בהמשך הפרשה יש חזרות רבות על כך שה' השמיע את קולו, לעיתים כקול שופר ולעיתים כקול ה'.

יש אפוא בפרשה הזו השוואה בין קולו של אדם נבון שעצתו עזרה לבנות מסגרת יעילה לתפקוד החברה, לבין קולו של ה' שמגלה הרבה אודותיו – את אופיו, מהותו, ורצונו. מי שישמע בקולו של אלוהים יזכה בקרבתו, בקשר מיוחד איתו.

חשוב שנדע לתת מקום לקולם ולעצתם של בני אדם שיכולים לעזור לנו בלא מעט תחומים בחיים (ולא מעט כתוב על כך בספר משלי). אך בני אדם, ככל שיהיו חכמים, הם רק בשר ודם והם מוגבלים ועצתם, גם אם היא עוזרת בדברים מסוימים, לא יכולה לגלות לנו את האלוהים. לכן, חשוב ביותר שנשמע את קולו של אלוהים ונשמע בקולו – נציית לו.

בברית החדשה ישוע נקרא "דבר האלוהים" (יוחנן א 1­-18). הוא התגשמותו של קול האלוהים שמגלה לנו מי הוא האלוהים; ומי ששומע לו מוצא קשר אישי עם אלוהים.

האם עשית אי פעם חשבון נפש ושקלת איזו חשיבות אתה מייחס לעצתם ולמחשבותיהם של בני אדם ואיזו חשיבות אתה מייחס להקשבה לקולו של אלוהים בדברו אליך?

לקריאה נוספת

הלא יכול, היכול, והכול יכול – פרשת וארא

פרשת וארא – הפרשה פותחת בנקודת שפל. פרעה לא הקשיב למשה ולאהרן ואף הקשה על בני ישראל והתוצאה – עכשיו הם חדלו לשמוע אל משה "מִקֹּ֣צֶר ר֔וּחַ וּמֵֽעֲבֹדָ֖ה קָשָֽׁה" (שמות ו 9). גם משה עצמו חש את חולשתו ואת חוסר היכולת שלו מול האתגר וחזר על כך לא פעם בשיחותיו עם ה' (שמות ו 12, 30). משה התמודד פנים אל פנים מול תגובתו של פרעה, המלך שבידו היה הכוח לקבוע מה ייעשה עם בני ישראל…

המשיכו לקרוא »

האויב הגדול בדרך לארץ המובטחת – פרשת חוקת

בפרשת חוקת נפרשים לנגד עינינו צדדים שונים של המסע של בני ישראל בדרך לארץ המובטחת. היו לא מעט אתגרים ומכשולים בדרך. היו מכשולים חיצוניים, כמו סירובם של עמים מסוימים לתת לבני ישראל לעבור בשטחם, כמו אדום, הכנענים ומואב. במקרה של אדום העם לא נלחם בהם בגלל קשרי המשפחה העתיקים ביניהם (במדבר כ 14­-21). במקרים האחרים אלוהים נתן ניצחון לישראל אפילו נגד אויבים חזקים (כא 1­-3; 21­-35)…

המשיכו לקרוא »
הרשמו לעדכונים

אם אתם מעוניינים לקבל עדכון חודשי מאיתנו על המאמרים החדשים באתר מכון ועל הפעילויות השונות שיתקיימו בקרוב, אתם מוזמנים לרשום את כתובת הדוא"ל שלכם ולקבל מאיתנו עדכונים.

*בעת ההרשמה לעדכונים אני מסכים\ה לקבל חומר פרסומי למייל.

דילוג לתוכן